Philips 65BFL2214/12 Signage Display 165.1 cm (65") LED Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Android TV
SKU
65BFL2214/12
Login for pricing
In Stock: 14 available
65" 4K Ultra HD ( 3840x2160), 350 cd/m², DVB-T/T2/C, 220-240V, 20.5kg
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LED
Display brightness 350cd/m²
SKU 65BFL2214/12
EAN 8718863030516
Manufacturer Philips
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Professional productivity
Chromecast built-in for wireless content sharing
HDMI hotplug detection with auto on/off function
Android updates provide the latest functionality
Google Play Store access for apps and media
Crestron Connected certified system integration
Scheduler for content playback at selected times
Operate, monitor and maintain via CMND & Control
Install and manage apps remotely with AppControl
Display
Display technologyLED
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness350 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Contrast ratio (typical)1200:1
Display diagonal (metric)164 cm
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate50 Hz
Ports & interfaces
HDMI version2.0
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Audio
Audio decodersDolby Atmos
RMS rated power10 W
Audio output channels2.0 channels
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Performance
Analog signal format systemPAL
Digital signal format systemDVB, DVB-C, DVB-T, DVB-T2
HDCPYes
Wi-FiYes
Power
Power consumption (standby)0.3 W
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours87 kWh
Computer system
Operating system installedAndroid TV
Video formats supportedAVI, HEVC, MKV, VP9, WMV9
Audio formats supportedAAC, MP3, WAV, WMA
Image formats supportedBMP, GIF, JPG, PNG
Operating system version9 (Pie)
Weight & dimensions
Display width1448 mm
Display depth86 mm
Display height837 mm
Display weight20.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
VESA mountingYes
Video compression formatsMPEG1, MPEG2, MPEG4
Tuner typeAnalog & digital
Power supply typeInternal
Audio decodersDolby Atmos
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Logistics data
Harmonized System (HS) code85287280
Features
Other features
Tuner typeAnalog & digital
Power supply typeInternal
USB 2.0 ports quantity1
Common interface Plus (CI+)Yes
Energy efficiency scaleA to G
Common interface Plus (CI+) version1.3.2
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 65BFL2214/12 Signage Display 165.1 cm (65") LED Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Android TV Philips 65BFL2214/12 Signage Display 1... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
Bestseller
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225 cd/m² Full HD White Touchscreen Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23... Login for pricing