50BDL4511D/00
Login for pricing
In Stock: 6 available
50 ", 3840 x 2160, 500 cd/m², 8 ms, 1x Display Port1.2, 1x DVI-I, 2x HDMI 2.0 , RS232C , 2x USB , 2.0, 3.5 mm jack, RJ45
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology VA
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU 50BDL4511D/00
EAN 8712581778651
Manufacturer Philips
Availability In Stock
Product Family Signage Solutions
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
FailOver ensures that content is always playing
SmartPower for energy saving
Schedule what you want, when you want with SmartPlayer
Optional OPS Slot
Display
Display number of colours1.07 billion colours
TouchscreenNo
Display technologyVA
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2854 x 0.2854 mm
Display diagonal (metric)125.7 cm
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
Ports & interfaces
DisplayPorts out1
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Number of speaker outputs1
RS-232CYes
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity2
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portYes
DVI-I ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB version2.0
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity2
HDMI output ports quantity1
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationFCC, Class A CCC CB BSMI EMF VCCI PSB EnergyStar 8.0 ETL CECP EAC
VESA mountingYes
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Mean time between failures (MTBF)50000 h
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages18
Open Pluggable Specification (OPS)Yes
Wi-FiNo
Power
Power consumption (max)190 W
Power consumption (typical)91 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours85 kWh
Computer system
Computer systemNo
Video formats supportedH.264, H.265, MPEG
Audio formats supportedAAC, AAC HE
Image formats supportedBMP, JPEG, PNG
Built-in processorNo
Weight & dimensions
Display width1128.4 mm
Display depth63.5 mm
Display height649 mm
Display weight14.8 kg
Packaging content
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, IR sensor, RS-232
Operational conditions
Operating altitude0 - 3000 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Bezel width1.49 cm
Screws includedYes
DisplayPorts out1
Screen saving functionsYes
DisplayPorts in1
Network controllableRS232/RJ-45
Signal loop throughDisplayPort, RS232, HDMI, IR Loop through
Keyboard controlHidden, Lockable
Energy saving functionsSmart Power
Set width (inch)112.8 cm (44.4")
Set height (inch)64.9 cm (25.6")
Set depth (inch)6.35 cm (2.5")
Sustainability complianceYes
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE, RoHS
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Packaging data
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Features
Wall mountableYes
Other features
Bezel width1.49 cm
Screws includedYes
Screen saving functionsYes
Power consumption (max)190 W
Operating altitude0 - 3000 m
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips Signage Solutions D-Line Digital signage flat panel 127 cm (50") VA 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Philips Signage Solutions D-Line Digit... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
Bestseller
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21.5") LCD 225 cd/m² Full HD White Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225 cd/m² Full HD White Touchscreen Elo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23... Login for pricing
Elo Touch Solutions I-Series 4 Slate Interactive flat panel 39.6 cm (15.6") LED Wi-Fi 350 cd/m² Full HD Grey Touchscreen Built-in processor Android 10 Elo Touch Solutions I-Series 4 Slate I... Login for pricing