65BDL6005X/00
Login for pricing
In Stock: 10 available
65", 3840 x 2160, 500 cd/m², Display Port1.2, DVI-D, HDMI 2.0, VGA (Analogue D-Sub), 3.5 mm mini jack , LAN RJ45
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LED
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU 65BDL6005X/00
EAN 8712581785772
Manufacturer Philips
Availability In Stock
Product Family Signage Solutions
PDF URLs View PDF
Operate, monitor and maintain with CMND and Control
FailOver ensures that content is always playing
OPS slot allows for PC embedding without cabling
Add Android processing power with an optional CRD50 module
Tiling mode. Create tiled 4K videowalls of any size
Ultra-narrow bezels. For distraction-free images
Display
Display number of colours1.07 billion colours
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLED
Display diagonal165.1 cm (65")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1300:1
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.372 x 0.372 mm
Display diagonal (metric)164 cm
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
Haze rate25%
Ports & interfaces
Remote (IR) output1
Remote (IR) input1
DisplayPorts out1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Number of speaker outputs1
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity2
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portYes
DVI-D ports quantity1
VGA (D-Sub) input ports1
RS-232 interfaceYes
USB version2.0
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
CertificationFCC, Class A CB ETL
VESA mountingYes
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Mean time between failures (MTBF)50000 h
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages12
Open Pluggable Specification (OPS)Yes
Wi-FiNo
Power
Power consumption (max)400 W
Power consumption (typical)210 W
Power consumption (standby)0.5 W
Computer system
Computer systemNo
Built-in processorNo
Weight & dimensions
Width1432.6 mm
Depth88.8 mm
Height807.6 mm
Packaging content
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, DisplayPort, IR sensor, LAN (RJ-45)
Operational conditions
Operating altitude0 - 3000 m
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Storage relative humidity (H-H)5 - 95%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Bezel width2.3 mm
DisplayPorts out1
DisplayPort version1.2
Screen saving functionsYes
DisplayPorts in1
Network controllableRJ-45
Signal loop throughDisplayPort, LAN, IR and RS232 via RJ45
Energy saving functionsSmart Power
Tiled MatrixUp to 10 x 10
Set width (inch)143.3 cm (56.4")
Set height (inch)80.8 cm (31.8")
Set depth (inch)8.89 cm (3.5")
Sustainability complianceYes
Warranty period3 year(s)
Compliance certificatesCE, RoHS
Packaging data
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Features
Wall mountableYes
Other features
Bezel width2.3 mm
Screen saving functionsYes
Network controllableRJ-45
Power consumption (max)400 W
Operating altitude0 - 3000 m
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips Signage Solutions X-Line Videowall Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LED 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Philips Signage Solutions X-Line Video... Login for pricing
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7 cm (55") 400 cd/m² 4K Ultra HD Android 8.0 16/7 Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7... Login for pricing
Out of stock
Samsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 5.0