AP10-A65-EU-1
Login for pricing
In Stock: 140 available
65" 4K; UHD (3840 x 2160 @ 60 Hz), TFT LCD, 16:9, 1.07 Billion (10-bit), 178°, 60 Hz, 1200:1, Anti-Glare, HDMI/USB-A/USB-B/USB-C 100 W Power Delivery, RJ-45, RS-232, 2 x 20 W, 100 V - 240 V AC
More Information
SKU AP10-A65-EU-1
EAN 8717472601636
Manufacturer Promethean
Availability In Stock
Don’t conform. ActivPanel 10 fits your world.
A customized solution meets you exactly where you are.
Goodbye, cookie-cutter tech. Hello, custom fit.
User-friendly, made friendlier
The ActivPanel 10 experience supports the most creative, productive you.
Promethean ActivSuite
An industry-leading display1
High tech, low footprint
Picture-in-picture
Meet your new experience
Book an ActivPanel 10 and Promethean ActivSuite demo to learn more!
Display
LED backlightYes
Panel typeTFT
Display number of colours1.07 billion colours
Number of simultaneous touchpoints40
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenYes
Active display area (W x H)1431 x 807 mm
Display technologyLCD
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness520 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Touch response time3 ms
Native refresh rate60 Hz
Glass thickness3.2 mm
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-B, USB Type-C
DisplayPort version1.4
USB portYes
HDMI version2.1
PC Audio outYes
DisplayPorts quantity1
Digital audio optical out1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
OPS module slotYes
HDMI input ports quantity2
HDMI output ports quantity1
USB 2.0 Type-B ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designInteractive flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface600 x 400 mm
CertificationCE, FCC, IC, UL, CUL, CB, RCM
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Positioning accuracy1 mm
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Ambient light sensorYes
Picture-in-PictureYes
Pen typePassive pen
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
Computer system
Weight & dimensions
Display width1484 mm
Display depth107 mm
Display height931 mm
Display weight37.8 kg
Packaging data
Package width1640 mm
Package depth185 mm
Package height1030 mm
Package weight46.6 kg
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Packaging content
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 90%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Screws includedYes
Panel typeTFT
DisplayPort version1.4
Ambient light sensorYes
OPS slot1
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Network
Ethernet LANYes
Sensors
Features
Wall mountableYes
Other features
Screws includedYes
PC Audio outYes
Mobile operating systems supportedAndroid
Display technologyLCD
Digital audio optical out1
OPS module slotYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Promethean ActivPanel 10 Interactive flat panel 190.5 cm (75") LCD 520 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen
Hot Product
Promethean ActivPanel 10 Interactive f... Login for pricing
LG 49XE4F Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7 LG 49XE4F Signage Display Digital sign... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0