APLX-75-EU-1
Login for pricing
In Stock: 111 available
Promethean ActivPanel LX 75", 190.5 cm (75"), 1652 x 930 mm, 350 cd/m², 1.07 billion colours, 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD
More Information
Display diagonal 75 "
SKU APLX-75-EU-1
EAN 5715063123140
Manufacturer Promethean
Availability In Stock
Promethean ActivPanel LX 75". Display diagonal: 190.5 cm (75"), Working area: 1652 x 930 mm, Display brightness: 350 cd/m². Speaker power: 10 W. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. USB connector type: USB Type-A, Microphone connectivity: 3.5 mm, Headphone connectivity: 3.5 mm. Product colour: Black, Panel mounting interface: 800 x 400 mm, Power cable length: 3 m
Display
Display diagonal190.5 cm (75")
Working area1652 x 930 mm
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Accuracy touch1 mm
Number of simultaneous touchpoints20
Touch resolution32768 x 32768 pixels
Touch system response time10 ms
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Touch technologyMulti-touch
Screen glass thickness3.2 mm
Display brightness350 cd/m²
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Surface materialTempered glass
Native aspect ratio16:9
Brand specific technologiesPromethean Vellum Touch Technology
Low Blue Light technologyYes
Pen & touch differentiationYes
Palm rejectionYes
Palm eraseYes
LED backlightYes
Features
Display diagonal190.5 cm (75")
Working area1652 x 930 mm
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Accuracy touch1 mm
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Touch technologyMulti-touch
Screen glass thickness3.2 mm
Display brightness350 cd/m²
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Maximum refresh rate60 Hz
Surface materialTempered glass
Native aspect ratio16:9
Low Blue Light technologyYes
Pen & touch differentiationYes
Palm rejectionYes
Palm eraseYes
Number of built-in speakers2
Speaker power10 W
Projector
Built-in projectorNo
Ethernet LANYes
Wake-on-LAN readyYes
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity3
USB connector typeUSB Type-A
HDMI ports quantity3
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Microphone connectivity3.5 mm
Headphone connectivity3.5 mm
RS-232 ports1
USB Type-C ports quantity1
USB 2.0 Type-B Touch ports quantity2
HDMI version2.0
VGA (D-Sub) ports quantity1
Audio output1
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
Product colourBlack
CertificationFCC, IC, UL, CUL, CB, RCM
Power cable length3 m
VESA mountingYes
Panel mounting interface800 x 400 mm
FanlessYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (typical)132 W
Power consumption (standby)0.5 W
System requirements
Mac compatibilityYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 90%
Technical details
Working area1652 x 930 mm
Accuracy touch1 mm
Quantity per pack1 pc(s)
Sustainability complianceYes
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE
Remote control includedYes
Weight & dimensions
Width1716 mm
Depth110 mm
Height1033 mm
Weight50 kg
Packaging data
Package width1860 mm
Package depth185 mm
Package height1130 mm
Package weight61.6 kg
Quantity per pack1 pc(s)
Batteries includedYes
Pen tray includedYes
Number of stylus pens2
Stylus tip diameter3 mm