APLX-86-EU-1
Login for pricing
In Stock:
3 available
Promethean ActivPanel LX 86", 2.18 m (86"), 1897 x 1068 mm, 350 cd/m², 1.07 billion colours, 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD
| Display diagonal | 86 " |
|---|---|
| SKU | APLX-86-EU-1 |
| EAN | 5054444544991 |
| Manufacturer | Promethean |
| Availability | In Stock |
Promethean ActivPanel LX 86". Display diagonal: 2.18 m (86"), Working area: 1897 x 1068 mm, Display brightness: 350 cd/m². Speaker power: 10 W. Service life of lamp: 50000 h. Ethernet LAN data rates: 100,1000 Mbit/s. Interface: HDMI, USB connector type: Mini-USB B, USB Type-A, USB Type-C, Headphone connectivity: 3.5 mm
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 2.18 m (86") |
| Working area | 1897 x 1068 mm |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Touch resolution | 32768 x 32768 pixels |
| Panel type | TFT |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand specific technologies | Promethean Vellum Touch Technology |
| Hardness | 8H |
| Palm erase | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Features | |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | TFT |
| Response time | 8 ms |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Hardness | 8H |
| Palm erase | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Product colour | Black |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 10 W |
| Projector | |
| Service life of lamp | 50000 h |
| Built-in projector | No |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Interface | HDMI |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB connector type | Mini-USB B, USB Type-A, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| RS-232 ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| OPS slot | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, IC, UL, CUL, CB, RCM |
| Power cable length | 3 m |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| Fanless | Yes |
| USB cable length | 3 m |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 175 W |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 20.04 LTS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CB, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1962 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 1171 mm |
| Weight | 63.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 2095 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1270 mm |
| Package weight | 76.6 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| USB cable length | 3 m |
| Sustainability | |
| Certificates | |
| Colour | |
You may also be interested in
| Product |
Promethean ActivPanel LX 86" inte...