LH85WMBWLGCXEN
Login for pricing
In Stock: 37 available
85", 4K UHD (3840 x 2160), 350 cd/ m2, 178/178, Tizen 6.5, 72%, 4000:1, 594 Mhz, 100-240V, 50/60Hz, 1945.8 x 1151.1 x 89 mm
More Information
Display diagonal 85 "
SKU LH85WMBWLGCXEN
EAN 8806094266511
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family Flip Pro
PDF URLs View PDF
View PDF
85 WM85B Interactive Display 4K UHD 350 cd/m2 16/7 Operation Landscape Only
Unlimited learning possibilities.With Pro.
Better interaction with best-in-class multi-touch Fast & multi-touch
Bring ideas to life in an instant Intuitive writing & drawing
Stay connected from any source Versatile connectivity
One single port for three functions 3-in-1 USB-C port
Connectivity is enhanced with 3-in-1 USB-C connectivity enabling screen mirroring touch control and external device charging(max. 15W). Educators can simply connect to the USB Type-C port allowing them to deliver interactive and engaging lessons without any hassle.
Share with AirPlay 2
Smart wireless sharing from multiple from devices - SmartView+
Access whatever you need from anywhere - Workspace
Optimize lesson planning with embedded learning solution - Boxlight MimioConnect*
Collaborate with ease over video conferencing - Video call applications
Keep informed with remote management solution - Remote content push
Carefully designed for various use - Slim stand
Flip Pro 55” offers increased working space in front of the display and convenient ways to position and store. Its enhanced hinge assembly structure enables easy setup and efficient stocking.
Features
Screen Size85 Inch
ColourGrey/White
Resolution3840 x 2160
TechnologyInfrared Touch Technology
HDMI2
OrientationLandscape
Viewing angle horizontal178 ?
Viewing angle vertical178 ?
Contrast ratio (typical)4000:1
Display brightness350 cd/m2
Response time6 ms
Dual TouchYes
Number of Touch Points4
USB 2.0 ports quantity3
Maximum operating temperature range (T-T)0 - 40
Operating relative humidity range10% - 80%
Compatible with VESA-wall mounting system600 x 400 mm
Dimensions W x D x H1945.8 x 1151.1 x 89 mm
Weight75.2 Kg
Display
Display diagonal2.16 m (85")
Contrast ratio (typical)4000:1
TouchscreenYes
Multi-touchYes
Touchscreen typeInfrared
Number of simultaneous touchpoints20
Touch system response time26 ms
Panel typeVA
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.4875 x 0.4875 mm
Colour gamut72%
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Haze rate2%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness350 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Display brightness (min)220 cd/m²
Features
Display diagonal2.16 m (85")
TouchscreenYes
Multi-touchYes
Touchscreen typeInfrared
Panel typeVA
Response time8 ms
Pixel pitch0.4875 x 0.4875 mm
Colour gamut72%
Vertical scan range48 - 75 Hz
Haze rate2%