Promethean APLE-75-EU-1 Signage Display Interactive flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android 14
SKU
APLE-75-EU-1
Login for pricing
In Stock: 80 available
75" 4K; UHD (3840 x 2160 @ 60 Hz), Direct LED Backlight, TFT LCD, 1.07 Billion (10-bit), 178°, 60 Hz, Anti-Glare, Android 14, ARM Mali-G52 MC3, ARM Mali-G52 MC3
More Information
SKU APLE-75-EU-1
EAN 8717472601896
Manufacturer Promethean
Availability In Stock
Complete. Connected. Classroom ready.
Your school deserves the latest tech right here, right now, with essential apps built right in.
Meet your tech “must-haves”
Navigate with ease
Built-in apps for big ideas
Number of simultaneous touchpoints40
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenYes
Active display area (W x H)1653 x 931 mm
Display technologyLCD
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time6.5 ms
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Touch response time6 ms
Native refresh rate60 Hz
Glass thickness3 mm
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-B, USB Type-C
DisplayPort version1.4
USB portYes
HDMI version2.1
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-FiYes
PC Audio outYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
OPS module slotYes
HDMI input ports quantity2
HDMI output ports quantity1
USB 2.0 Type-B ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity5
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity3
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designInteractive flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface800 x 400 mm
CertificationCE, FCC, IC, UL, CUL, CB
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Positioning accuracy1 mm
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Ambient light sensorYes
HDCPYes
HDCP version1.4/2.3
Pen typePassive pen
Wi-FiYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
Computer system
Operating system installedAndroid 14
Internal memory8 GB
Internal storage capacity64 GB
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1709 mm
Display depth1022 mm
Display height88 mm
Display weight43.4 kg
Packaging data
Package width1873 mm
Package depth1134 mm
Package height202 mm
Package weight54.5 kg
Stylus penYes
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 90%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeTFT
DisplayPort version1.4
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal memory8 GB
Internal storage capacity64 GB
Sensors
Features
Wall mountableYes
Other features
PC Audio outYes
Mobile operating systems supportedAndroid
Display technologyLCD
OPS module slotYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Promethean APLE-75-EU-1 Signage Display Interactive flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android 14
Hot Product
Promethean APLE-75-EU-1 Signage Displa... Login for pricing
LG 49XE4F Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7 LG 49XE4F Signage Display Digital sign... Login for pricing
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LCD 300 cd/m² 4K Ultra HD Black Tizen 4.0
New
Samsung QE75T Digital signage flat pan... Login for pricing
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7 cm (55") 400 cd/m² 4K Ultra HD Android 8.0 16/7 Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7... Login for pricing