LH43QETELGCXEN
Login for pricing
In Stock: 58 available
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T, Digital signage flat panel, 109.2 cm (43"), LCD, 3840 x 2160 pixels
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH43QETELGCXEN
EAN 8806090505171
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QET
PDF URLs View PDF
View PDF
Upscale your business
Upscale your business
Incredible UHD picture quality
Incredible UHD picture quality
Crisp and vivid colour expression
Intelligent UHD upscaling
Intelligent UHD upscaling
Boundless design for an immersive experience
Content management made easy
Content management made easy
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 300 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Operating system installed: Tizen 4.0. Product colour: Black
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
Display technologyLCD
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal89°
Viewing angle, vertical89°
Pixel pitch0.0817 x 0.2451 mm
Display diagonal (metric)108 cm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Haze rate2%
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input0
USB portYes
HDMI version2.0
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Design
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Performance
TV tuner integratedNo
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (off)0 W
Power consumption (typical)121 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours80 kWh
Computer system
Operating system installedTizen 4.0
Internal storage capacity8 GB
Weight & dimensions
Display width963.9 mm
Display depth59.6 mm
Display height558.9 mm
Display weight8.4 kg
Packaging data
Package width1081 mm
Package depth143 mm
Package height670 mm
Package weight11.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Video outNo
RS-232 output ports0
Audio in (mini jack)No
Compatible wall mountWMN4070SE
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity8 GB
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Features
Other features
Video outNo
RS-232 output ports0
BluetoothNo
Audio outputStereo Mini Jack
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
New
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
Bestseller
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&... Login for pricing