LH50QETELGCXEN
Login for pricing
In Stock: 109 available
50", LED, 4K UHD (3840 x 2160), 300 nit, 4000:1, 89/89, 8 ms, RJ-45, HDCP, HDMI, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1116.8 x 644.2 x 59.9 mm, 11.7 kg
  • Upscale your business
  • Incredible UHD picture quality
  • Crisp and vivid color expression
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LED
Display brightness 300cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH50QETELGCXEN
EAN 8806090505188
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QET
PDF URLs View PDF
View PDF
Upscale your business
Incredible UHD picture quality
Crisp and vivid colour expression
Intelligent UHD upscaling
Intelligent UHD upscaling
Boundless design for an immersive experience
Content management made easy
Content management made easy
Display
LED backlightYes
Dynamic contrast ratio marketing nameMega DCR
TouchscreenNo
Display technologyLED
Colour gamut72%
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness300 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal89°
Viewing angle, vertical89°
Pixel pitch0.285375 x 0.285375 mm
Display diagonal (metric)125 cm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
Haze rate2%
Pixel frequency (max)594 MHz
HDMI version2.0
Wi-FiNo
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Audio (L/R) out1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
HDMI input ports quantity2
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
CertificationClass B 60950-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)149 W
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours95 kWh
Computer system
Operating system installedTizen 4.0
Weight & dimensions
Display width1116.8 mm
Display depth59.9 mm
Display height644.2 mm
Display weight11.7 kg
Packaging data
Package width1264 mm
Package depth150 mm
Package height780 mm
Package weight16.1 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
CertificationClass B 60950-1
Thin Client
Other features
Flash memory8000 MB
Energy efficiency scaleA to G
Optional featuresWMN4070SE STN-L4355F
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Hot Product
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LED 225 cd/m² HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19&... Login for pricing
Samsung 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T
Bestseller
Samsung 55" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
New
Samsung 43" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing
Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21.5") LCD 225 cd/m² Full HD White Touchscreen Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21... Login for pricing