LH75WAFPLGCXEN
Login for pricing
In Stock: 58 available
75", 3840 x 2160 4K Ultra HD, IPS, 2x HDMI, 1x DisplayPort, 4x USB, Wi-Fi, Bluetooth, RJ-45, VESA
  • AndroidTM 15 & Octa-Core CPU- User-friendly UX, powerful performance
  • EDLA Certification- Seamless access to Google services
  • All-in-One Video Call System- Everything built in for communication
  • AI Write & Search- Write. Circle. Search Smarter
More Information
SKU LH75WAFPLGCXEN
EAN 8806097620204
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Android™ 15 & Octa-Core CPU
User-friendly UX, powerful performance
EDLA Certification
Seamless access to Google services
All-in-One Video Call System
Built-in features for frictionless communications
With WAFX-P, starting a remote class or video conference requires no extra equipment or setup. The built-in 48MP camera keeps the speaker in view with Auto Framing, while the microphone captures voices within a 10-meter range, and dual 20W speakers and a built-in woofer deliver powerful audio.
AI Write & Search
Write. Circle. Search smarter
Screen Sharing
Smart, wireless sharing on multiple devices
Live Caption
Make content accessible for everyone
Display
Display diagonal190.5 cm (75")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness450 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Native aspect ratio16:9
Features
Display diagonal190.5 cm (75")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Touch technologyMulti-touch
Display brightness450 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Native aspect ratio16:9
Product colourBlack, Grey
Operating system installedAndroid
Computer system
Maximum internal memory128 GB
Built-in processorYes
Processor cores8
Operating system version15
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Number of built-in speakers2
Speaker power20 W
Built-in subwooferYes
Subwoofer RMS power20 W
Built-in microphoneYes
Camera
Built-in cameraYes
Camera resolution (numeric)48 MP
Projector
Built-in projectorNo
Network
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
HDCPYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Headphone connectivity3.5 mm
RS-232 ports1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Audio output1
OPS slot1
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Ergonomics
Wall mountableYes
Product colourBlack, Grey
VESA mountingYes
Panel mounting interface800 x 400 mm
Performance
Operating hours (hours/days)12/7
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)440 W
Power consumption (sleep)0.5 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
Pixel pitch0.429 x 0.429 mm
Colour gamut72%
Maximum pixel clock78 MHz
Haze rate25%
Quantity per pack1 pc(s)
Compliance certificatesFederal Communications Commission (FCC)
Weight & dimensions
Width1705 mm
Depth87.1 mm
Height1036.3 mm
Weight50.3 kg
Packaging data
Package width1860 mm
Package depth185 mm
Package height1125 mm