LH46OHBESGBXEN
Login for pricing
In Stock: 7 available
Samsung OH46B-S, Digital signage flat panel, 116.8 cm (46"), LCD, 1920 x 1080 pixels, 24/7
More Information
HD type Full HD
Display Technology LCD
Display brightness 3500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH46OHBESGBXEN
EAN 8806094726541
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family OHB-S
Samsung OH46B-S. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 116.8 cm (46"), Display technology: LCD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 3500 cd/m², HD type: Full HD. Operating hours (hours/days): 24/7. Operating system installed: Tizen 6.5. Product colour: Black
Display
Panel typeVA
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal116.8 cm (46")
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display brightness3500 cd/m²
HD typeFull HD
Response time6 ms
Contrast ratio (typical)6000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.53 x 0.53 mm
Vertical scan range24 - 75 Hz
Horizontal scan range15 - 135 kHz
RGB colour spaceNTSC
Glass thickness5 mm
Glass filmAG/AR Film
Ports & interfaces
USB portYes
HDMI version2.0
Wi-FiNo
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
DVI portNo
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity1
Audio
Built-in speaker(s)No
Design
OrientationHorizontal/Vertical
Bezel width (top)2.49 cm
Bezel width (side)2.49 cm
Bezel width (bottom)2.49 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface995 x 500 mm
CertificationClass A 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Screen shapeFlat
Bezel colourBlack
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)430 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 6.5
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1069 mm
Display depth85 mm
Display height623.6 mm
Display weight36 kg
Packaging data
Package width1156 mm
Package depth200 mm
Package height713 mm
Package weight40.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-30 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeVA
Glass protectionYes
Thin Client
Other features
Glass protectionYes
Flash memory8000 MB
Bezel width (top)2.49 cm
Bezel width (side)2.49 cm
Bezel width (bottom)2.49 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung OH46B-S Digital signage flat panel 116.8 cm (46") LCD 3500 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 6.5 24/7
New
Samsung OH46B-S Digital signage flat p... Login for pricing
LG 49XE4F Signage Display Digital signage flat panel 124.5 cm (49") LED 4000 cd/m² Full HD Black WebOS 24/7 LG 49XE4F Signage Display Digital sign... Login for pricing
Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7 cm (55") 400 cd/m² 4K Ultra HD Android 8.0 16/7 Viewsonic EP5542 Signage Display 139.7... Login for pricing
Out of stock
Samsung OM55N-S Digital signage flat panel 139.7 cm (55") LCD Wi-Fi 4000 cd/m² Full HD Black Built-in processor Tizen 5.0