LH43QMCEPGCXEN
Login for pricing
In Stock: 500 available
43", IPS, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 1200:1, 178/178, 8 ms, WiFi, Bluetooth, RJ-45, HDCP, HDMI, DP, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 969.5 x 557.8 x 28.5 mm, 8.8 kg
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH43QMCEPGCXEN
EAN 8806095205014
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QMC
PDF URLs View PDF
View PDF
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QMC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike colour, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Colour
View lifelike shades of colour in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connect with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT* / TÜV Rheinland Carbon Footprint*
Display
Panel typeIPS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal109.2 cm (43")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.245 x 0.245 mm
Display diagonal (metric)108 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Anti-glare screenYes
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Audio
Built-in speaker(s)No
Design
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
CertificationClass B 60950-1, 62368-1
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Mounting typeWall
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)121 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours74 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen 7.0
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width969.5 mm
Display depth28.5 mm
Display height557.8 mm
Display weight8.8 kg
Packaging data
Package width1093 mm
Package depth126 mm
Package height667 mm
Package weight11.3 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Certificates
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeIPS
DisplayPort version1.2
RJ-45 input ports1
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory16000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Energy efficiency scaleA to G
Optional featuresWMN-B50SC STN-L4355C
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 24/7
Bestseller
Samsung QM43C Digital signage flat pan... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 cd/m² Black Touchscreen
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&... Login for pricing