LH65WAFWLGCXEN
Login for pricing
In Stock: 895 available
65", 4K (3840 x 2160), IPS, IR Touch, 60Hz, HDMI, USB, LAN, WiFi, Bluetooth, 64 GB, Android OS
More Information
Display diagonal 65 "
SKU LH65WAFWLGCXEN
EAN 8806095981819
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Unlimited Learning Possibilities
An intuitive UX that fits your needs
Powered by Android™
Effortless access to Google services
EDLA Certification
Take notes instantly, anywhere on the screen
Annotation On
Write independently, learn together
Split Note Mode
Display multiple screens simultaneously
Easy Multitasking
Smart, wireless sharing on multiple devices
Powerful Screen Sharing
Better interaction with best-in-class multi-touch
Multi-point touch drawing
Switch pens without changing settings
Dual Pen
Front panel controls for intuitive navigation
Quick Access Controls
Convenient connectivity with USB-C
3-in-1 USB-C port
Connectivity is enhanced with the 3-in-1 USB-C port, enabling screen mirroring, touch control and external device charging (max. 65W). Teachers can simply connect to the USB Type-C port, allowing them to deliver interactive and engaging lessons without any hassle.
Accessible content for any class size
HDMI out
Use your favorite OS for the learning
OPS (Open Pluggable Specification)
Seamless management, efficient operations
Device Management Solution
Notify across multiple devices, immediately
Advanced Messaging
Powered by Android™
EDLA Certification
Annotation On
Split Note Mode
Easy Multitasking
Powerful Screen Sharing
Multi-point touch drawing
Dual Pen
Quick Access Controls
3-in-1 USB-C port
HDMI out
Device Management Solution
Advanced Messaging
Display
Display diagonal165.1 cm (65")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.372 x 0.372 mm
Haze rate25%
Display brightness400 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Features
Display diagonal165.1 cm (65")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Touchscreen typeInfrared
Panel typeIPS
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Response time8 ms
Pixel pitch0.372 x 0.372 mm
Haze rate25%
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Product colourBlack
Operating system installedAndroid
Computer system
User memory64 GB
Network
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Ports & interfaces
USB 2.0 ports quantity2
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Headphone connectivity3.5 mm
RS-232 ports1
USB Type-C ports quantity1
HDMI version2.1
HDCP version2.1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
Line-inYes
Line-outYes
Video outYes
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Ergonomics
Product colourBlack
VESA mountingYes
Panel mounting interface600 x 400 mm
Performance
Operating hours (hours/days)12/7
Remote control includedYes
Power
AC input voltage100-240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (typical)409 W
Power consumption (standby)0.5 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
Pixel pitch0.372 x 0.372 mm
Haze rate25%
Remote control includedYes
Weight & dimensions
Width1482.1 mm
Depth87.7 mm
Height897.5 mm
Weight36.2 kg
Packaging data
Package width1640 mm
Package depth185 mm
Package height1010 mm