Yealink MeetingBoard 86 Pro/MB86Pro-A02
SKU
MB86PRO-A02
Login for pricing
In Stock: 29 available
86", 3840 x 2160, 400 cd/m2, 4C 2.2Ghz + 4C 2Ghz, 8GB RAM, 3x 50MP Sony Sensor X3, 16 MEMS, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, Android 13.0
  • Pro A/V experience
  • Perfect for large meeting rooms
  • Powerful AI features
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 400cd/m²
Product design Interactive flat panel
SKU MB86PRO-A02
EAN 6938818319707
Manufacturer Yealink
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Display
Display diagonal2.18 m (86")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints20
Display brightness400 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
Maximum refresh rate60 Hz
Features
Display diagonal2.18 m (86")
Contrast ratio (typical)1200:1
TouchscreenYes
Maximum refresh rate60 Hz
Operating system installedAndroid
Computer system
Built-in processorYes
Processor cores8
RAM capacity8 GB
Audio
Built-in speaker(s)Yes
Built-in microphoneYes
Camera
Built-in cameraYes
Network
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Wi-FiYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LANYes
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Ports & interfaces
HDMI ports quantity2
HDMI output ports quantity1
BluetoothYes
Bluetooth version5.1
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface800 x 600 mm
Power
Power consumption (max)357 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Technical details
Weight & dimensions
Width1951 mm
Depth105 mm
Height1218 mm
Weight65.6 kg
Packaging data
Package width2095 mm
Package depth225 mm
Package height1310 mm