DELL-WD19S130W
Login for pricing
In Stock: 100 available
USB 3.1 Gen2 Type-C, 3 x USB A 3.1, 2 x DisplayPort, HDMI, RJ-45, 130W
  • Industry Standard Compatibility
  • Power your connections
  • Built for the future
  • Optimize your workspace
More Information
Product colour Black
SKU DELL-WD19S130W
EAN 5704174402152
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power your connections
Unmatched charging: Increase your power delivery and charge even faster with a dock that delivers up to 90W of power with 130W power adapter.
Built for the future
Optimize your workspace
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Host interfaceUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
DisplayPort version1.4
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution5120 x 2880 pixels
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
LED indicatorsYes
VESA mountingYes
Technical details
Harmonized System (HS) code84733020
Total carbon footprint (kg of CO2e)35.74
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC
AC input voltage120 - 230 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power cable length1 m
Power supply130 W
Software
Linux operating systems supportedYes
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Storage relative humidity (H-H)5 - 90%
Weight & dimensions
Weight585 g
Width205 mm
Depth90 mm
Height29 mm
Package width300 mm
Package depth290 mm
Package height62 mm
Design
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package width300 mm
Package depth290 mm
Package height62 mm
Carbon footprint
PAIA versionPAIA/GaBi not used
Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e)5.95
Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e)25.6
Carbon emissions, logistics (kg of CO2e)6.61
Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e)-2.42
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product DELL Dock – WD19S 130W
Bestseller
DELL Dock – WD19S 130W Login for pricing
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual... Login for pricing
StarTech.com Dual Monitor USB C Docking Station with 60W Power Delivery for Windows Laptops - USB C to HDMI / DVI Dock - USB 3.1 Gen 1 Type C Dock w/ Charging - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com Dual Monitor USB C Dockin... Login for pricing
Out of stock
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor... Login for pricing