eSTUFF GLBB13287180 display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
GLBB13287180
- Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
- Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
- Reversible with glossy and matte viewing options
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 13.3 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | GLBB13287180 |
| EAN | 5706998905215 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | In Stock |
eSTUFF Standard Privacy Filters – Everyday Protection for Your Screen and Your Privacy
Clear View for You, Privacy from the Sides
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
| Technical details | |
|---|---|
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Display diagonal (metric) | 33.782 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Filter colour | Black |
| Suitable for | Laptop |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Width | 287 mm |
| Weight | 80 g |
| Height | 180 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package width | 384 mm |
| Package weight | 142 g |
| Packaging data | |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package width | 384 mm |