We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 500GB hot-plug dual-port SAS HDD internal hard drive 7200 RPM 2.5"
SKU
508009-001-REF
Login for pricing
In Stock:
2 available
500GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 7,200 RPM, 2.5-inch small form factor (SFF), Refurbished
| SKU | 508009-001-REF |
|---|---|
| EAN | 5715063726761 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HP 500GB hot-plug dual-port SAS HDD in...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
Popular
DELL MM8P9 - REF internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00077 internal hard dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
508009-001-REF
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
MM8P9 - REF
|
MUXMS-00077
|
| Manufacturer |
HP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
DELL
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|





