HP CF360A/508A Toner cartridge black, 6K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ M 552
SKU
CF360A
Login for pricing
In Stock: 78 available
508A Black Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 508A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • HP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577
  • 1 Black (~6,000 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 508A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Black
Brand compatibility HP
Capacity 6000.00
Colour black
SKU CF360A
EAN 0888793237564
Manufacturer HP
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Features
TypeOriginal
Black toner cartridges quantity1
Black toner page yield6000 pages
CompatibilityHP 508 toner cartridges work with: HP LaserJet Enterprise M552, M553, M577
Quantity per pack1 pc(s)
Brand compatibilityHP
OEM codeCF360A
Cartridge capacityStandard Yield
Print technologyLaser printing
Printing coloursBlack
Country of originJapan
Quantity per box1 pc(s)
HP segmentHome, Home office
Total amount of recycled materials used for making14%
Pallet size (EU)1198 x 800 x 1276 mm
UNSPSC-code44103103
Pallet weight (imperial)185.2 kg (408.4 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1198.9 x 998.2 x 1270 mm (47.2 x 39.3 x 50")
Layers per pallet6 pc(s)
Master (outer) cases per pallet140 pc(s)
Products per pallet (EU)96 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)10 - 80%
Operating temperature (T-T)10 - 32.5 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Weight & dimensions
Width395 mm
Depth147 mm
Height161 mm
Package depth147 mm
Package weight1.18 kg
Weight880 g
Package width395 mm
Package typeBox
Package height161 mm
Products per pallet140 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1198 x 997 x 1276 mm
Print quality
Print technologyLaser printing
Packaging data
Package depth147 mm
Package weight1.18 kg
Package width395 mm
Package typeBox
Package height161 mm
Technical details
TypeOriginal
OEM codeCF360A
Country of originJapan
UNSPSC-code44103103
Quantity per box1 pc(s)
Layers per pallet6 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons24 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)16 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
HP GTIN (EAN/UPC)888793237564
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)888793237564
Other features
Logistics data
Pallet gross weight185.7 kg
Master (outer) cases per pallet layer20 pc(s)
Pallet weight (EU)134 kg
Products per pallet140 pc(s)