We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Midline 1yr Warranty internal hard drive 7200 RPM 2.5"
SKU
605835-B21-RFB
Login for pricing
In Stock:
80 available
HP 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Midline 1yr Warranty Hard Drive
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 605835-B21-RFB |
| EAN | 4056572731640 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Average latency | 8.2 ms |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Average latency | 8.2 ms |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch)...
Login for pricing
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
DELL MM8P9 - REF internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00077 internal hard dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
605835-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
MM8P9 - REF
|
MUXMS-00077
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
DELL
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|





