We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm SFF (2.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive internal hard drive 7200 RPM 2.5" Serial ATA
SKU
655710-B21-RFB
Login for pricing
In Stock:
3 available
1TB 6G SATA 7.2K rpm SFF (2.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive, Refurbished
| SKU | 655710-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5711045338625 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SATA Hard Drives are designed for the reliability and larger capacities demanded by today's entry server and external storage environments. HP SATA Midline drives are designed with economical reliability and performance for external storage, backups and archival applications. These high capacity drives provide the lowest $/GB to our customers, and the best price advantage for non-mission critical applications with low workloads of 40% or less. HP SATA drives are available in both Large Form Factor (LFF) (3.5-inch) and Small Form Factor (SFF) (2.5-inch) and ship with a standard one year warranty, 1,0,0. All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant server. Before final certification, all HP SATA Hard Drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HP Systems Insight Manager.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 16.96 ms |
| Track to track seek time | 0.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA |
| Full stroke seek time | 16.96 ms |
| Track to track seek time | 0.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Average seek time | 8.5 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm SFF (2.5-inch...
Login for pricing
|
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
Popular
DELL MM8P9 - REF internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00077 internal hard dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
655710-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
MM8P9 - REF
|
MUXMS-00077
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
DELL
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|





