We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653959-001-RFB internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
653959-001-RFB
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 653959-001-RFB |
| EAN | 5711783570127 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 26.8 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE 653959-001-RFB internal hard drive...
Login for pricing
|
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Login for pricing
|
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
Login for pricing
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
Login for pricing
|
Popular
DELL MM8P9 - REF internal hard drive 1...
Login for pricing
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00077 internal hard dr...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653959-001-RFB
|
657750-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
MM8P9 - REF
|
MUXMS-00077
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
DELL
|
CoreParts
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 1 TB
|
under 80 G
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
N/A
|
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|





