Lenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
SKU
40B00300EU
Login for pricing
In Stock: 452 available
ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock - EU/INA/VIE/ROK
  • The ThinkPad ThunderboltTM 4 Workstation Dock supports upto 230W PD
  • Single 8K@30Hz or upto 4 4K@60HZ display support
  • Silent firmware upgrades, vPro/AMT Pass through support, and
More Information
Product colour Black,Red
SKU 40B00300EU
EAN 0195348677295
Manufacturer Lenovo
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Premium Thunderbolt™ 4 Docking Experience: ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock delivers reliable and consistent industry leading video, data and power connectivity; Maximize Your Productivity: Expand your horizon with versatile 8K display support or multiple 4K displays support, Upto 230W Power Delivery to Workstation, silent firmware upgrades, VPro/AMT support and transfer data at lightning fast 40Gbps.; The ThinkPad Thunderbolt 4 Workstation Dock is future-proof and fully loaded to take your productivity, efficiency and creativity to the peak.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity4
Host interfaceThunderbolt 4
USB 2.0 ports quantity0
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
DC-in jackYes
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to230 W
DisplayPort version1.4
Thunderbolt 4 ports quantity1
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution7680 x 4320 pixels
Number of displays supported4
Product colourBlack, Red
Card reader integratedNo
Built-in speaker(s)No
Cable lock slotYes
LED indicatorsYes
Data transfer rate40 Gbit/s
CertificationcULus, FCC, ICES, NOM
Cable lock slot typeKensington
HD type8K Ultra HD
VESA mountingYes
Maximum refresh rate30 Hz
Audio
Built-in speaker(s)No
Technical details
Cable lock slotYes
Data transfer rate40 Gbit/s
Harmonized System (HS) code84733020
Storage
Card reader integratedNo
Multimedia
Power
Power consumption (max)230 W
Output voltage20 V
Output current15 A
Power supply300 W
Software
Windows operating systems supportedWindows 10
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 95%
Weight & dimensions
Weight450 g
Width220 mm
Depth80 mm
Height30 mm
Package weight1.9 kg
Package width270 mm
Package depth195 mm
Package height85 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package weight1.9 kg
Package width270 mm
Package depth195 mm
Package height85 mm
Packaging content
Cables includedAC
AC adapter includedYes
Warranty cardYes
Quantity per pack1 pc(s)
Certificates
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, Red
Hot Product
Lenovo 40B00300EU laptop dock/port rep... Login for pricing
StarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hybrid USB-C & USB-A Dock, Dual 4K DP & HDMI, 100W PD, Mac / Windows / Chrome OS, 4x USB 5Gbps Hub, GbE StarTech.com Universal Laptop Docking... Login for pricing
StarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hybrid USB-C & USB-A Dock, Dual 4K DP & HDMI, 60W PD, Mac / Windows / Chrome OS, 4x USB 5Gbps Hub, GbE StarTech.com Universal Laptop Docking... Login for pricing