LH50QMCEPGCXEN
Login for pricing
In Stock: 923 available
50", IPS, 4K UHD (3840 x 2160), 500 nit, 1200:1, 178/178, 8 ms, WiFi, Bluetooth, RJ-45, HDCP, HDMI, DP, RS232, AC 100-240V, 50/60Hz, 1124.1 x 644.8 x 28.5 mm, 11.8 kg
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 500cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU LH50QMCEPGCXEN
EAN 8806095205021
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Product Family QMC
PDF URLs View PDF
View PDF
Maximum impact in minimum space
Ultra Slim Depth
The QMC's unparalleled ultra-slim thickness of 28.5mm makes it the thinnest option in Samsung’s UHD series. It comes with the Slim Fit Wall Mount, which allows you to install it neatly and easily in any environment. QMC optimizes space with its sleek design that blends seamlessly into your business.
Clean visuals in landscape or portrait mode
Even Bezel
Secure and even mounting
Centered VESA Holes
Lifelike colour, born in a pure state with fine crystal
Dynamic Crystal Colour
View lifelike shades of colour in powerful 4K
Quantum Processor Lite 4K
Ensure critical information is always visible
Non-glare
Connect with convenience
Home UI
Collaborate between screens with wire-free speed
Smartview+
Simplified calibration between screens with mobile app
Smart Calibration
Enhance professional environments with expert tools
Professional Modes
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Everyday Sustainability
Energy Star / EPEAT* / TÜV Rheinland Carbon Footprint*
Display
Panel typeIPS
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Colour gamut72%
Display diagonal127 cm (50")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.285 x 0.285 mm
Display diagonal (metric)125 cm
Vertical scan range48 - 75 Hz
Horizontal scan range30 - 81 kHz
Anti-glare screenYes
Haze rate25%
RGB colour spaceNTSC
Pixel frequency (max)594 MHz
Ports & interfaces
Remote (IR) input1
DisplayPort version1.2
USB portYes
DisplayPorts in1
HDMI version2.0
Infrared data portYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity3
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
RS-232 interfaceYes
USB ports quantity2
HDMI input ports quantity3
Placement supportedIndoor
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Product colourBlack
Panel mounting interface200 x 200 mm
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Screen shapeFlat
Bezel colourCharcoal Black
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
HDCP version2.2
Wi-FiYes
Power
Power consumption (sleep)0.5 W
Power consumption (typical)132 W
AC input voltage100 - 240 V
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours85 kWh
Computer system
Computer systemYes
Computer system typeSystem on Chip (SoC)
Operating system installedTizen
Built-in processorYes
Operating system version7.0
Weight & dimensions
Display width1124.1 mm
Display depth28.5 mm
Display height644.8 mm
Display weight11.8 kg
Packaging data
Package width1246 mm
Package depth131 mm
Package height761 mm
Package weight14.9 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Technical details
VESA mountingYes
Panel typeIPS
DisplayPort version1.2
RJ-45 input ports1
DisplayPorts in1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Audio out (mini jack)1
Thin Client
Other features
RJ-45 input ports1
RS-232 output ports1
RS-232 input ports1
Flash memory16000 MB
BluetoothYes
Bezel width (top)1.15 cm
Bezel width (side)1.15 cm
Bezel width (bottom)1.15 cm
Compare Products
Product Samsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (50") LCD Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 24/7
Bestseller
Samsung QM50C Digital signage flat pan... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD Black Touchscreen
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&... Login for pricing
Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 cm (15") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1517L Rev B 38.1 c... Login for pricing
Out of stock
Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LED 225 cd/m² HD Black Touchscreen Elo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19&... Login for pricing
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Hot Product
Samsung 50" Crystal UHD 4K Signag... Login for pricing