Targus ASF24W9EU display privacy filters Frameless display privacy filter 61 cm (24")
SKU
ASF24W9EU
Login for pricing
In Stock: 79 available
Privacy Screen 24", 16:9
  • Privacy Screen for desktop screens 24"W (16:9)
  • Works with touch screens and dual screens
  • Anti-glare
  • Protect the information on your screen from unwanted viewing
  • Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
  • Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
More Information
Maximum screen size 24 "
Type Frameless display privacy filter
SKU ASF24W9EU
EAN 5051794004922
-Protect the information on your screen display from unwanted viewing.
-Anti glare – Non reflective screen helps reduce eyestrain.
-Easy to attach (and can be detached as needed).
-Protects the screen display from scratching and damage.
Features
Anti-reflectiveYes
Easy to applyYes
Country of originSouth Korea
Surface finishMatt
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
WidescreenYes
Protection featuresScratch-resistant
Technical details
Products per pallet600 pc(s)
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Maximum screen size61 cm (24")
Aspect ratio16:9
WidescreenYes
Anti-reflectiveYes
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Product colourBlack, Transparent
Ergonomics
Maximum screen size61 cm (24")
Weight & dimensions
Depth530 mm
Width1 mm
Weight110 g
Height300 mm
Package height370 mm
Package depth575 mm
Package width10 mm
Package weight510 g
Packaging data
Package height370 mm
Package depth575 mm
Package width10 mm
Package weight510 g
Other features
Products per pallet600 pc(s)
Screen size compatibility24
Logistics data
Master (outer) case width110 mm
Master (outer) case length590 mm
Master (outer) case height395 mm
Master (outer) case gross weight5.8 kg
Products per master (outer) case10 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product Targus ASF24W9EU display privacy filters Frameless display privacy filter 61 cm (24")