ASF220WEU
Login for pricing
In Stock: 4 available
Privacy Screen 22"W (16:10), 60g, transparent / black
  • Privacy Screen for desktop screens 22"W (16:10)
  • Works with touch screens and dual screens
  • Anti-glare
  • Protect the information on your screen from unwanted viewing
  • Targus privacy screens are more touch-sensitive than other screens on the market
  • Three easy attachment options: under-bezel tabs, tab guides or re-usable adhesive strips
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 22 "
Type Anti-glare screen protector
SKU ASF220WEU
EAN 5024442896606
- Protect the information on your screen display from unwanted viewing
- Anti glare – Non reflective screen helps reduce eyestrain
- Easy to attach (and can be detached as needed)
- Protects the screen display from scratching and damage
Technical details
Products per pallet520 pc(s)
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size55.9 cm (22")
Aspect ratio16:10
Suitable forMonitor
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Product colourBlack, Transparent
Features
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Cleaning clothYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:10
Compatibility22.0" Widescreen 16:10 Aspect Ratio
Protection featuresScratch-resistant
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth473 mm
Width295 mm
Weight90 g
Package height350 mm
Package depth510 mm
Package width10 mm
Package weight440 g
Packaging data
Package height350 mm
Package depth510 mm
Package width10 mm
Package weight440 g
Display
Other features
Products per pallet520 pc(s)
Logistics data
Master (outer) case width120 mm
Master (outer) case length525 mm
Master (outer) case height370 mm