Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V
SKU
POE-24-12W-G
Login for pricing
In Stock: 120 available
24VDC @ 0.5A, RJ-45
More Information
SKU POE-24-12W-G
EAN 0810354023002
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Device Protection
Seamless airGateway Compatibility
The 15V, 0.8A and 24V, 0.5A models, POE-15-12W, POE-24-12W and POE-24-12W-G, work with the airGateway to bridge airMAX connections to Wi-Fi at customer locations.
Network
Power over Ethernet (PoE)Yes
Power over Ethernet (PoE) voltage24 V
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Power
Input voltage90 - 260 V
Input frequency47 - 63 Hz
Certificates
CertificationIEC 60950-1:2005+A1 UL60950‐1 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)35 - 95%
Weight & dimensions
Weight99.4 g
Dimensions (WxDxH)84 x 87 x 29.2 mm
Features
Technical details
Power over Ethernet (PoE)Yes
Input voltage90 - 260 V
Input frequency47 - 63 Hz
Harmonized System (HS) code85044095
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V
Hot Product
Ubiquiti POE-24-12W-G PoE adapter 24 V Login for pricing