Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V
SKU
POE-48-24W-G
Login for pricing
In Stock: 41 available
48VDC @ 0.5A, RJ-45
More Information
SKU POE-48-24W-G
EAN 0810354023088
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
Device Protection
Network
Power over Ethernet (PoE)Yes
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE) voltage48 V
Features
Surge protectionYes
Product colourBlack
LED indicatorsNo
CertificationIEC 60950-1:2005+A1 UL60950‐1 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RJ-45 input ports1
RJ-45 output ports1
Power
Output current0.5 A
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Input current0.4 - 0.6 A
Certificates
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)35 - 95%
Weight & dimensions
Weight158.5 g
Width59.9 mm
Depth91.8 mm
Height33 mm
Technical details
Power over Ethernet (PoE)Yes
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Input current0.4 - 0.6 A
Harmonized System (HS) code85044095
Indication
LED indicatorsNo
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Gigabit Ethernet 48 V Ubiquiti POE-48-24W-G PoE adapter Giga... Login for pricing