Ubiquiti POE-24-30W PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V
SKU
POE-24-30W
Login for pricing
In Stock: 80 available
POE-24-30W - 100-240AC / 50/60Hz, 30W POE
More Information
SKU POE-24-30W
EAN 0810354023545
Manufacturer Ubiquiti
Availability In Stock
- airFiber®
- airMAX®
- EdgeMAX®
- mFi®
- UniFi® AP
- UniFi Video / airVision®
Protection
Ubiquiti PoE Adapters provide a variety of features to help protect your PoE devices:
- Surge protection
- Clamping protection
- Maximum surge discharge
- Peak pulse current
- AC cable with earth ground
Network
Power over Ethernet (PoE)Yes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE) voltage24 V
Features
Product colourBlack
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Power
Output power30 W
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Input current0.4/0.6 A
Suitable for use in country/locationEurope
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)35 - 95%
Weight & dimensions
Weight156 g
Dimensions (WxDxH)94 x 60 x 33 mm
Packaging content
Power cord includedYes
Number of products included1 pc(s)
Technical details
Power over Ethernet (PoE)Yes
Input voltage100 - 240 V
Input frequency50/60 Hz
Input current0.4/0.6 A
Harmonized System (HS) code85044095
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product Ubiquiti POE-24-30W PoE adapter Gigabit Ethernet 24 V Ubiquiti POE-24-30W PoE adapter Gigabi... Login for pricing