3M BP133W1B 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
Login for pricing
In Stock: 33 available
Bright Screen Privacy Filter for 13.3in Laptop, 16:10, BP133W1B, 5 Ea/Case
  • Up to 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 98044302036
EAN 5715063320624
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Anti-reflectiveYes
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Country of originUnited States
Surface finishGlossy
Screen formatStandard
Light transmission85%
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-glare, Anti-radiation, Anti-reflective
Aspect ratio16:10
Protection featuresDust resistant, Scratch resistant
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD/CRT
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW179 x 287 mm
Display diagonal (metric)33.7 cm
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Suitable forLaptop
Screen size HxW179 x 287 mm
Ergonomics
Screen size HxW179 x 287 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)17.8 cm (7")
Width (imperial)28.4 cm (11.2")
Other features
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP133W1B 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Hot Product
3M BP133W1B 33.8 cm (13.3") Lapto... Login for pricing
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1") Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8... Login for pricing