3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
PF238W9B
Login for pricing
In Stock: 131 available
3M™ Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
  • Easy to attach, remove and clean
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • Compatible with most touchscreen displays
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 23.8 "
Type Frameless display privacy filter
SKU PF238W9B
EAN 0051128830833
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Technical details
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size60.5 cm (23.8")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
WidescreenYes
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight152.6 kg
Pallet net height111 cm
Pallet net length121.9 cm
Products per pallet (EU)575 pc(s)
Pallet weight (EU)297.6 kg
Harmonized System (HS) code85299097
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Scratch-resistantYes
Easy to cleanYes
Aspect ratio16:9
WidescreenYes
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Width528 mm
Weight265.35153645 g
Height297 mm
Package height368.3 mm
Package depth3.43 mm
Package width552.5 mm
Package weight392.35740005 g
Packaging data
Package height368.3 mm
Package depth3.43 mm
Package width552.5 mm
Package weight392.35740005 g
Other features
Product colourBlack
Logistics data
Shipping (inner) case width37.9 cm
Shipping (inner) case length56.4 cm
Shipping (inner) case height4.76 cm
Shipping (inner) case gross weight2.45 kg
Products per shipping (inner) case5 pc(s)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)51128830833
Shipping (inner) case net weight1.33 kg
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight152.6 kg
Pallet net height111 cm
Pallet net length121.9 cm
Pallet weight (EU)297.6 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter 3M PF238W9B display privacy filter 60.... Login for pricing