3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B
SKU
Login for pricing
In Stock: 90 available
Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
  • 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
SKU 7100036576
EAN 5704174547877
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
Anti-reflectiveYes
Touchscreen compatibleNo
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Durable screen protection‎Yes
Country of originUnited States
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
Special featuresCompatible For Device With Raized Bezel
Protection featuresScratch-resistant
Blue light filterYes
Technical details
Products per pallet575 pc(s)
TypeFrameless display privacy filter
Scratch-resistantYes
Filter colourBlack
Display types supportedLCD/CRT
Maximum screen size60.5 cm (23.8")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Anti-reflectiveYes
Screen size HxW528 x 297 mm
Display diagonal (metric)60.4 cm
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight152.6 kg
Pallet net height111 cm
Pallet net length121.9 cm
Harmonized System (HS) code85299097
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Design
Filter colourBlack
Suitable forMonitor
Screen size HxW528 x 297 mm
Product colourBlack
Ergonomics
Screen size HxW528 x 297 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)29.7 cm (11.7")
Width (imperial)52.7 cm (20.8")
Width528 mm
Weight265 g
Height297 mm
Package height368 mm
Package depth4 mm
Package width552 mm
Package weight392 g
Packaging data
Package height368 mm
Package depth4 mm
Package width552 mm
Package weight392 g
Display
Other features
Products per pallet575 pc(s)
Product colourBlack
Logistics data
Pallet gross width106.7 cm
Pallet gross length121.9 cm
Pallet gross height111 cm
Pallet gross weight297.6 kg
Shipping (inner) case width37.9 cm
Shipping (inner) case length56.4 cm
Shipping (inner) case height4.8 cm
Shipping (inner) case gross weight2.45 kg
Products per shipping (inner) case5 pc(s)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50051128830838
Shipping (inner) case net weight1.33 kg
Pallet net width106.7 cm
Pallet net weight152.6 kg
Pallet net height111 cm
Pallet net length121.9 cm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B 3M Privacy Filter for 23.8in Monitor,... Login for pricing