eSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Frameless display privacy filter
SKU
GLBB27598337
Login for pricing
In Stock: 143 available
Privacy Filter 27" 16:9
  • Blocks side views beyond a 60-degree viewing angle
  • Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
  • Reversible with glossy and matte viewing options
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 27 "
Type Frameless display privacy filter
SKU GLBB27598337
EAN 5706998845238
Manufacturer eSTUFF
Availability In Stock
eSTUFF Standard Privacy Filters – Everyday Protection for Your Screen and Your Privacy
Clear View for You, Privacy from the Sides
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
Technical details
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size68.6 cm (27")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Display diagonal (metric)68.58 cm
MaterialPolyethylene terephthalate (PET)
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Features
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip + Slide mount tab
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Surface finishGlossy / Matt
Easy to cleanYes
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Weight & dimensions
Width598 mm
Weight270 g
Height337 mm
Package height10 mm
Package depth660 mm
Package width380 mm
Package weight450 g
Packaging data
Package height10 mm
Package depth660 mm
Package width380 mm
Package weight450 g
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product eSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Frameless display privacy filter