135S-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 75 available
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen blacks-out a 13.5"" Surface Book / Surface Laptop using microlouver technology that darkens the view from the sides (+/- 30 degrees from center); Privacy filter with touchscreen support
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13.5 "
Type Frameless display privacy filter
SKU 135S-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030900447
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your 13.5" Surface Book or Surface Laptop screen.
Prevent Visual Eavesdropping
Anti-Glare Filter
Hassle-free Installation
Blue Light Reduction
The StarTech.com Advantage
Technical details
Light transmission60%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size34.3 cm (13.5")
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourBlack, Transparent
Features
Storage folderYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Cleaning clothYes
Surface finishMatt
Light transmission60%
Display types supportedLCD
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to51%
Blue light filterYes
Brand compatibilityUniversal
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth213 mm
Width305 mm
Weight27 g
Height0.3 mm
Package height2 mm
Package depth245 mm
Package width385 mm
Package weight174 g
Packaging data
Package height2 mm
Package depth245 mm
Package width385 mm
Package weight174 g
Other features
Logistics data
Master (outer) case width440 mm
Master (outer) case length280 mm
Master (outer) case height290 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Targus Privacy Screen 14.1"W 35.8 cm (14.1")