PRIVSCNMON27
Login for pricing
In Stock: 202 available
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree (PRIVSCNMON27)
  • PROTECT SENSITIVE DATA: This monitor security filter provides privacy outside +/-30° viewing angle from the center of your 16:9 27" widescreen display, keeping data on your desktop screen confidential
More Information
Suitable for Monitor
Maximum screen size 27 "
SKU PRIVSCNMON27
EAN 0065030886710
The monitor privacy screen is easy to attach and remove. Simply attach the 27 inch privacy screen to your 16:9 aspect ratio display using the attachment strips or slide-mount tabs. This confidentiality screen filter is also reversible. The matte side provides you with glare reduction and the glossy side of the privacy screen will provide you with increased clarity.
Technical details
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Maximum screen size68.6 cm (27")
Design
Features
Installation typeAdhesive strip
Fingerprint resistantYes
Scratch-resistantYes
Display types supportedLCD
Display filter featuresPrivacy
Protection featuresScratch-resistant
Limits viewing angle30°
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth2 mm
Width598 mm
Weight122 g
Height336 mm
Package height6 mm
Package depth440 mm
Package width680 mm
Package weight534 g
Packaging data
Package height6 mm
Package depth440 mm
Package width680 mm
Package weight534 g
Logistics data
Master (outer) case width710 mm
Master (outer) case length455 mm
Master (outer) case height140 mm
Compare Products
Product StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree